Ako si správne zvoliť vypínač

Vypínač nie je univerzálny prístroj, ale rozdeľuje sa podľa funkčnosti a spôsobu použitia – odborne - radenia vypínača. Na trhu existuje veľa výrobcov, ktorí ponúkajú množstvo rád svojich produktov. Medzi najznámejších a najpredávanejších výrobcov vypínačov a zásuviek patria mená ako LEGRAND a ich najznámejšia rada VALENA ktorá má už aj svoju modernejšiu sestru VALENU LIFE, alebo NILOÉ, taktiež ABB s ich radom ABB BASIC a v neposlednom rade ak chcete siahnuť po starej klasike tak SEZ Standard. Všetky spomínané rady vypínačov je možné si zakúpiť v rôznych farebných prevedeniach.

Najlepšia možnosť ako predísť zlému navoleniu a zakúpeniu vypínačov je preštudovať príšlušný katalóg daného výrobcu, ktorý si viete stiahnúť priamo z našej stránky v sekcii „Na stiahnutie“ alebo na stránke výrobcu. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať a my vám radi poradíme. 

Do bytov sa vzhľadom na panelovú štruktúru, kde sa používajú plytšie montážne krabice, hodia vypínače s malým strojčekom. Je síce možnosť prehĺbiť otvory pre iné vypínače, ale to už je dosť hrubý zásah, ktorý sa nemusí každému páčiť. Tu sa najviac používajú vypínače od výrobcu SEZ s malým a plytkým strojčekom. Samozrejme pri renovácii bytu nemusíte siahať po starej SEZ klasike a môžte si zvoliť aj modernejšie rady od iných výrobcov. Avšak ak sa jedná o staré panelové jadro bude treba otvory prehĺbiť (ak samozrejme prehlbované už neboli). Toto však neplatí pri novostavbách, ktoré by vo väčšine prípadov už mali mať modernejšie hlbšie krabice.

Do rodinných domov sa môžu použiť akékoľvek rady vypínačov od akýchkoľvek výrobcov vďaka hlbším montážnym krabiciam, čo umožňuje konštrukcia domu. Tu už máte na výber z veľkého množstva výrobcov, kde sa nemusíte obávať o kvalitu. 

Rozdelenie vypínačov

Vypínač č.1

Jednopáčkový vypínač na ovládanie svetla z jedného miesta. Je najpoužívanejší a používa sa pre ovládanie svetla v miestnostiach, kde sa vchádza jednými dverami ako väčšina izieb v bytoch a domoch.

Vypínač č.5

Dvojpáčkový vypínač na ovládanie dvoch svetiel z jedného miesta. Nazývajú ho aj lustrovým vypínačom. Používa sa najmä v obývacích miestnostiach, kúpeľniach alebo spoločenských halách.

Vypínač č.5B

Dvojpáčkový vypínač na ovládanie dvoch svetiel z viacerých miest (v spojení s vypínačom č.6). Tento dvojpáčkový vypínač sa používa všade tam, kde treba ovládať dva schodiskové systémy z jedného miesta. 

Vypínač č.6

Jednopáčkový vypínač na ovládanie jedného svetla z dvoch miest. Nazýva sa taktiež ako aj chodbový alebo schodiskový vypínač. Schodiskový systém umožňuje rozsvietiť jedno svetlo prvým vypínačom a zhasnúť to isté svetlo druhým.

Vypínač č.7

Jednopáčkový vypínač na ovládanie jedného svetla z viacerých miest (zaraďuje sa medzi vypínače č.6). Používa sa iba v schodiskových systémoch. Nazýva sa aj krížový, pre funkčnosť schodiskového vypínača sa musí dodržať táto rovnica: č.6 –  č.7 – č.6, alebo č.6 – č.7 – č.7 – č.7 – č.6, takže vypínač č.6 musí byť vždy na koncoch a medzi nimi musia byť len vypínače č.7.

Tlačidlo

Je jednopáčkový vypínač č.1, ktorý sa vracia pomocou strunky do východiskovej polohy. Používa sa na zopnutie spotrebičov, ktorým stačí impulz na ich chod ako napríklad zvončeky,  žalúzie, ventilátory, automaty, časovače. Existuje viac druhov tlačidiel, dvojpáčkové, rozpínacie, podsvietené alebo s piktogramami.

Do vlhkého alebo vonkajšieho prostredia sa používajú vypínače a zásuvky s vyšším krytím - IP44. Aj tento typ vypínačov nájdete v ponuke na našej web stránke. Rozdelenie je také isté, ako pri klasických vypínačoch a zásuvkách.

Ponuku všetkých zásuviek a vypínačov nájdete v sekcii "Vypínače a Zásuvky".

Na záver by sme dodali už len toľko, že ak si nie ste istí správnym navolením vypínačov, neváhajte nás kontaktovať, radi vám pomôžeme.

S pozdravom 

Tím Elektro-Siete, s.r.o.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.