Ako si vybrať káble a vodiče

Kábel je sústava dvoch alebo viac vodičov, ktorý slúži na prenos elektrickej energie, toku dát alebo signálu. V tomto článku sa budeme venovať použitiu a rozdeleniu silových (elektrických) a dátových káblov. Začneme teda silovými káblami a ich rozdelením:

Rozdelenie káblov podľa materiálu

Medenné jadro káblu (označenie C teda CYKYCYSY a pod.)

Hliníkové jadro káblu (označenie A teda AYKY a pod.)

Ako si vybrať káble a vodiče obr1

Rozdelenie káblov podľa vedeného prúdu

1. Slaboprúd (dátové a informačné káble SYKFY, audio káble, vodiče, CYH a pod.)

2. Silnoprúd (silové káble ktoré vedú elektrický prúd CYKY, CYSY, AYKY)

CYKY káble

CYKY káble rozdeľujeme podľa označenia farby žíl a prierezu, a to nasledovne (Ako príklad uvádzame 3 žilový CYKY kábel s prierezom 1,5 mm2 a 2,5mm2):

- CYKY-J 3x1,5: Farebné značenie žíl: zelenožltá, modrá, hnedá s prierezom od 1,5 – 6 mm2 (rozvodné káble napríklad pre rozvody k zásuvkám. K svetelným okruhom stačí s prierezom 1,5mm2.)

- CYKY-O 3x1,5: Farebné značenie žíl: hnedá, čierna, sivá s prierezom 1,5 – 2,5 mm2 (ovládacie káble napríklad pre rozvod od vypínača k rozvodnej krabici.)

Ponuku CYKY káblov nájdete tu

CYYP káble

CYYP znamená pevný silový CYKY kábel v plochom prevedení (rozvodné káble napríklad pre rozvody k zásuvkám alebo vypínačom či svetelným okruhom). Tieto káble sú vhodné napr. do panelu kvôli menšej hrúbke.

Ako si vybrať káble a vodiče obr2

CYSY káble

CYSY káble pre nízke a stredné mechanické namáhanie k pohyblivým prívodom sa rozdeľujú počtom žíl a prierezom (napr. 3x1,5 – 3 žily a prierez 1,5mm2). Typov káblov je veľká rada, preto uvádzame iba tie najpoužívanejšie a najzákladnejšie druhy. 

 Ostatné káble

Káble na prípojky (prívodné káble) mávajú viac žíl (4-5) a samozrejme väčšie prierezy od 10 – 16 pri medenných kábloch s označením CYKY a pri hliníkových kábloch s označením AYKY sa odporúčajú ešte väčšie prierezy 16-35 mm2 s rovnakým počtom žíl ako pri CYKY.

Do namáhavejšieho prostredia odporúčame káble s hrubšou gumennou izoláciou s označením H05RR-F (na našej stránke ich nájdete v sekcií "Gumové káble").

Rozdelenie vodičov podľa skladby jadra

 Plné jadro má podobu jedného gulatého drôtu (označenie CY).

Ako si vybrať káble a vodiče obr3

Lankové jadro dohromady spletených viac vodičov (označenie CYA)

Ako si vybrať káble a vodiče obr4

Vodiče je u nás dostať v rôznych farebných prevedeniach (farba izolácie) a prierezoch od 0,5 mm2 – 16 mm2. Na objednávku Vám samozrejme vieme zabezpečiť aj väčšie prierezy než 16 mm2. Ponuku CY a CYA vodičov nájdete v sekcii "vodiče". 

Na záver chceme už len dodať, že ak si nie ste istý svojou voľbou, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odborne poradíme. 

 

S pozdravom 

Tím Elektro-Siete, s.r.o.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.