Ako si vybrať káble a vodiče

Kábel je sústava dvoch alebo viac vodičov, ktorý slúži na prenos elektrickej energie, toku dát alebo signálu. V tomto článku sa budeme venovať použitiu a rozdeleniu silových (elektrických) a dátových káblov. Začneme teda silovými káblami a ich rozdelením:

Rozdelenie káblov podľa materiálu

Medenné jadro káblu (označenie C teda CYKYCYSY a pod.)

Hliníkové jadro káblu (označenie A teda AYKY a pod.)

Ako si vybrať káble a vodiče obr1

Rozdelenie káblov podľa vedeného prúdu

1. Slaboprúd (dátové a informačné káble SYKFY, audio káble, vodiče, CYH a pod.)

2. Silnoprúd (silové káble ktoré vedú elektrický prúd CYKY, CYSY, AYKY)

CYKY káble

CYKY káble rozdeľujeme podľa označenia farby žíl a prierezu, a to nasledovne (Ako príklad uvádzame 3 žilový CYKY kábel s prierezom 1,5 mm2 a 2,5mm2):

- CYKY-J 3x1,5: Farebné značenie žíl: zelenožltá, modrá, hnedá s prierezom od 1,5 – 6 mm2 (rozvodné káble napríklad pre rozvody k zásuvkám. K svetelným okruhom stačí s prierezom 1,5mm2.)

- CYKY-O 3x1,5: Farebné značenie žíl: hnedá, čierna, sivá s prierezom 1,5 – 2,5 mm2 (ovládacie káble napríklad pre rozvod od vypínača k rozvodnej krabici.)

Ponuku CYKY káblov nájdete tu

CYYP káble

CYYP znamená pevný silový CYKY kábel v plochom prevedení (rozvodné káble napríklad pre rozvody k zásuvkám alebo vypínačom či svetelným okruhom). Tieto káble sú vhodné napr. do panelu kvôli menšej hrúbke.

Ako si vybrať káble a vodiče obr2

CYSY káble

CYSY káble pre nízke a stredné mechanické namáhanie k pohyblivým prívodom sa rozdeľujú počtom žíl a prierezom (napr. 3x1,5 – 3 žily a prierez 1,5mm2). Typov káblov je veľká rada, preto uvádzame iba tie najpoužívanejšie a najzákladnejšie druhy. 

 Ostatné káble

Káble na prípojky (prívodné káble) mávajú viac žíl (4-5) a samozrejme väčšie prierezy od 10 – 16 pri medenných kábloch s označením CYKY a pri hliníkových kábloch s označením AYKY sa odporúčajú ešte väčšie prierezy 16-35 mm2 s rovnakým počtom žíl ako pri CYKY.

Do namáhavejšieho prostredia odporúčame káble s hrubšou gumennou izoláciou s označením H05RR-F (na našej stránke ich nájdete v sekcií "Gumové káble").

Rozdelenie vodičov podľa skladby jadra

 Plné jadro má podobu jedného gulatého drôtu (označenie CY).

Ako si vybrať káble a vodiče obr3

Lankové jadro dohromady spletených viac vodičov (označenie CYA)

Ako si vybrať káble a vodiče obr4

Vodiče je u nás dostať v rôznych farebných prevedeniach (farba izolácie) a prierezoch od 0,5 mm2 – 16 mm2. Na objednávku Vám samozrejme vieme zabezpečiť aj väčšie prierezy než 16 mm2. Ponuku CY a CYA vodičov nájdete v sekcii "vodiče". 

Na záver chceme už len dodať, že ak si nie ste istý svojou voľbou, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odborne poradíme. 

 

S pozdravom 

Tím Elektro-Siete, s.r.o.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie