Ako si svojpomocne vymeniť elektrickú zásuvku

V každom byte pozostáva elektroinštalácia okrem vedenia z ističov, vypínačov a zásuviek. Cez ne sa elektrina dostáva k spotrebičom, ktoré nám uľahčujú náš každodenný život. V dnešnom článku si rozoberieme, ako si správne vymeniť elektrickú zásuvku na 230 V.

ako vymenit zasuvku 0

Zásadný vplyv na bezpečenosť v domácnosti má dodržiavanie predpisov a v nemalom rade aj bezpečnosť a ochrana pri práci s elektrickým prúdom. Správna inštalácia a umiestnenie umožní včasným odpojením skratovaného spotrebiča zabrániť väčším škodám. Ľudia často riskujú aj tým, že do jednej zásuvky sa snažia pomocou rozdvojky napojiť priveľa spotrebičov. Samozrejme čím viac spotrebičov na jednu zásuvku, tým väčša je záťaž a odber na ňu. Ak je kábel alebo zásuvka preťažená, začne horieť a takto sa veľmi jednoducho môže stať, že sa chytí celý dom.

Na ochranu pred elektrickým prúdom by sme odporučili používať prúdové chrániče alebo bezpečnostné zásuvky, ktoré majú v sebe prúdové chrániče už zabudované, ktoré akonáhle zistia únik prúdu, ktorý by mohol byť nebezpečný, prívod prúdu okamžíte vypne. Najmä práčky, umyváčky riadu a iné na elektrický prúd náročnejšie spotrebiče by mali byť k sieti pripojené cez prúdový chránič. Prejdime však k samotnej výmene zásuvky.

POSTUP:

1.Vypnite hlavný prívod elektrického prúdu na danom okruhu kde sa zásuvka nachádza pomocou ističa v rozvodnej skrini.

ako vymenit zasuvku 1

2. Pomocou skúšačky sa presvedčíme, či je zásuvka skutočne bez elektrického prúdu.

ako vymenit zasuvku 2

3. Odskrutkujeme skrutku na kryte a koncovky vodičov, odstránime kryt.

ako vymenit zasuvku 3

4. Vodiče prevlečieme cez novú zásuvku a pripevníme ich na svorky.

ako vymenit zasuvku 4

5. Skontrolujeme, či je každý vodič správne pripevnený na svorku. Hnedý na fázu (vľavo dole od kolíka), modrý na nulovú svorku (vpravo dole od kolíka) a žltozelený na svorku uzemnenia (pri kolíku).

ako vymenit zasuvku 5

6. Priskrutkujte kryt zásuvky do steny.

ako vymenit zasuvku 6

7. Hotovo. Na záver by sme už iba dodali, že výmena by bola jednoduchšia ak by ste kúpili rovnakú zásuvku ako ste mali predtým. Vodiče by potom boli na rovnakom mieste ako v starej závuske.

 

Zásuvky z našej ponuky nájdete v Zásuvky.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.