Ako si svojpomocne vymeniť elektrickú zásuvku

V každom byte pozostáva elektroinštalácia okrem vedenia z ističov , vypínačov a zásuviek. Cez ne sa elektrina dostáva k spotrebičom, ktoré nám uľahčujú náš každodenný život. V dnešnom článku si rozoberieme ako si správne vymeniť elektrickú zásuvku na 230V.

ako vymenit zasuvku 0

Zásadný vplyv na bezpečenosť v domácnosti má dodržiavanie predpisov a v nemalo rade aj bezpečnosť a ochrana pri práci s elektrickým prúdom. Správna inštalácia a umiestnenie umožní včasným odpojením skratovaného spotrebiča zabrániť väčším škodám. Ľudia často riskujú aj tým, že do jednej zásuvky sa snažia pomocou rozdvojky napojiť priveľa spotrebičov. Samozrejme čím-viac spotrebičov na jednu zásuvku, tým-väčša je záťaž a odber na ňu. Ak je kábel alebo zásuvka preťažená, začne horieť a takto sa veľmi jednoducho môže stať, že sa chytí celý dom.

Na ochranu pred elektrickým prúdom by sme odporučili používať prúdové chrániče alebo bezpečnostné zásuvky, ktoré majú v sebe prúdové chrániče už zabudované, ktoré akonáhle zistia únik prúdu, ktorý by mohol byť nebezpečný, prívod prúdu okamžíte vypne. Najmä práčky, umyváčky riadu a iné na elektrický prúd náročnejšie spotrebiče by mali byť k sieti pripojené cez prúdový chránič. Prejdime však k samotnej výmene zásuvky.

POSTUP:

1.Vypnite hlavný prívod elektrického prúdu na danom okruhu kde sa zásuvka nachádza pomocou ističa v rozvodnej skrini.

ako vymenit zasuvku 1

2. Pomocou skúšačky sa presvedčíme, či je zásuvka skutočne bez elektrického prúdu.

ako vymenit zasuvku 2

3. Odskrutkujeme skrutku na kryte a koncovky vodičov, odstránime kryt.

ako vymenit zasuvku 3

4. Vodiče prevlečieme cez novú zásuvku a pripevníme ich na svorky.

ako vymenit zasuvku 4

5. Skontrolujeme, či je každý vodič správne pripevnený na svorku. Hnedý na fázu (vľavo dole od kolíka), modrý na nulovú svorku (vpravo dole od kolíka) a žltozelený na svorku uzemnenia (pri kolíku).

ako vymenit zasuvku 5

6. Priskrutkujte kryt zásuvky do steny.

ako vymenit zasuvku 6

7. Hotovo. Na záver by sme už iba dodali, že výmena by bola jednoduchšia ak by ste kúpili rovnakú zásuvku ako ste mali predtým. Vodiče by potom boli na rovnakom mieste ako v starej závuske.

 

Zásuvky z našej ponuky nájdete v Zásuvky.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.