Zvodič prepätia (prepäťová ochrana)

Tento ochranný prvok sa používa čoraz častejšie, pretože domácnosti sú dnes vybavené mnohými elektronickými prístrojmi citlivými na prepätie. Veľké prepätie môže vzniknúť v elektrickom obvode ak do bleskozvodu nášho domu (alebo v jeho blízkosti) udrie blesk. Napätie sa zvedie do zeme, vzniká veľký prúd, ktorého časť sa cez uzemnenie môže dostať do zásuviek. Elektroinštalácii blesky nejako zvlášť ublížiť nemôžu, no môžu poškodiť spotrebiče pripojené na ňu.

Všetky prístroje, ktoré máme pripojené v pohotovostnom režime, a je ich naozaj dosť, sa môžu prepätím blesku poškodiť. Preto sa už v dnešnej dobe odporúča použiť prepäťovú ochranu - jeden zvodič prepätia priamo v rozvádzači (zvodiče prepätia z našej ponuky). Ten ochráni väčšinu domácich spotrebičov pri blízkom údere blesku s následným prepätím a prúdom do 100 kA. Dôležité je aj správna inštalácia prepäťovej ochrany. Predlžovací prívod s prepäťovou ochranou nie je bez vhodného zvodiča triedy I. v hlavnom rozvádzači dostatočnou ochranou.

Delenie ochrany podľa schopnosti odviesť bleskový prúd pri zásahoch bleskom

ZVODIČ PREPÄTIA TRIEDY I. (B)

Zvodič prepätia, ktorý je schopný odviesť bleskový, respektíve čiastočný bleskový prúd pri priamych zásahoch blesku. Ochranná úroveň je stanovená na menej ako 4kV (U 4kV)

ZVODIČ PREPÄTIA TRIEDY II. (C)

Zvodič prepätia schopný odviesť atmosferické prepätie vyvolané blízkym alebo vzdialeným úderom blesku, prípadne spínacie prepätie. Ochranná úroveň je stanovená na menej ako 2,5kV (U 2,5kV)

ZVODIČE PREPÄTIA TRIEDY III. (D)

Zvodič prepätia, ktorý slúži na ochranu jedného spotrebiča alebo skupiny spotrebičov pred prepätím a inštaluje sa čo najbližšie k chránenému spotrebiču. Ochranná úroveň je stanovená na menej ako 1,5kV (U 1,5kV).

V našej ponuke môžete nájsť rôzne typy ochrany prepätia. Pred výberom a kúpou zvodiča prepätia preto odporúčame poradiť sa vaším elektrikárom, prípadne kontaktujte priamo nás. 

Tím Elektro-Siete, s.r.o.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.