Výber káblov do drevodomu

bleskozvod obr1

Čoraz viac ľudí sa v dnešnej dobe rozhodne pre stavbu drevodomu. Viete však, aké sú odporúčané káble na elektroinštaláciu do takýchto domov? V prvom rade si treba uvedomiť, že aj keď sa rozhodnete pre obyčajné CYKY káble, treba ich uložiť do nehorľavej (samozhášavej) chráničky s označením FXP. V prípade skratu v elektroinštalácii tým zamedzíte riziko vzniku požiaru, ktorý môže mať v prípade drevodomu fatálne následky.

 

 

Za žiadnych okolností sa neodporúča ukladať CYKY káble svojvoľne, bez uloženia do samozhášavej chráničky! V dnešnej dobe už existujú aj káble, ktoré sú určené špeciálne pre drevodomy. Majú izoláciu so zvýšenou odolnosťou proti šíreniu plameňa podľa normy IEC 60332-3-22. Sú bezhalogénové, majú nízku hustotu dymu pri horení (podľa STN IEC 61034-2) a nízku korozivitou splodín (podľa STN IEC 60754-2). Majú tiež medené jadrá s izoláciou a plášťom z bezhalogénových materiálov. Tieto káble sú určené pre menovité napätie 0,6/1 kV, pre pevné uloženie v prostredí obyčajnom a vlhkom (podľa STN 33 0300). Káble je možné použiť aj v prostredí s nebezpečenstvom požiaru a je možné ich inštalovať na horľavý podklad. Tieto káble nájdete aj v našom internetovom obchode pod označením N2XH. Avšak rovnako ako pri CYKY kábloch, aj tu odporúčame káble uložiť do chráničky s označením FXP (napriek tvrdeniu výrobcu, že káble nepotrebujú ďalšiu ochranu).

KONŠTRUKCIA

Konštrukcia kábla

  1. Plné medené kruhové jadro.
  2. Izolácia žily zo zosieteného PE.
  3. Oheň retardujúci výplňový obal.
  4. Oheň retardujúci PE plášť, farba oranžová alebo čierna s popisom podľa dohovoru.

PARAMETRE PRE MONTÁŽ A POUŽITIE

Najvyššia dovolená teplota jadra: v prevádzke 90 °C, pri preťažení 120 °C, pri skrate 250 °C.

Najmenší polomer ohybu: 15 násobok priemeru kábla.

Najnižšia dovolená teplota okolia pre pevné uloženie: -30°C.

Najnižšia dovolená teplota pri ukladaní (montáži): -15 °C.

Záverom sa nám naskytá otázka, ktoré riešenie zvoliť tak, aby sme mali dom v prípade skratu chránený voči prípadnému požiaru. Či použiť CYKY káble v chráničke, alebo radšej špeciálne N2XH samozhášavé nehorľavé káble určené práve prostredia s vyšším rizikom požiaru. Riešenie CYKY kábel + FXP chránička je momentálne cenovo dostupnejšie a zároveň vyhovuje súčasným normám. Na druhej strane riešenie N2XH kábel + chránička s označením FXP (podľa nášho odporúčania) zabezpečí majiteľom drevodomov vyššiu ochranu a zároveň bude postačujúce aj v prípade sprísnenia aktuálnych noriem. 

 

Tím Elektro-Siete

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.