Nefunkčné dátové rozvody

nefunkcne datove rozvody obr1

Iste ste sa už párkrát pýtali, či existuje nejaký spôsob, ako preveriť funkčnosť dátových zásuviek či káblových rozvodov. Niekedy sa totiž môže stať, že nefungujú všetky zásuvky alebo všetky porty na viacportovej zásuvke. Otázka teda znie, kde môže byť chyba? 

Odpoveď nie je taká jednoznačná, pretože problém môže byť nastať v ktorejkoľvek časti dátových rozvodov. Či už sú to zásuvky, patch panele, aktívne zariadenia ako switche alebo routre alebo nedajbože aj v samotných kábloch. Tie bývajú väčšinou zasekané v stenách a ich prípadná výmena by predstavovala asi najväčší problém.

Iste ste sa už párkrát pýtali, či existuje nejaký spôsob ako preveriť funkčnosť dátových zásuviek či káblových rozvodov. Niekedy sa totiž môže stať, že nefungujú všetky zásuvky alebo všetky porty na viacportovej zásuvke. Otázka teda znie, kde môže byť chyba? Odpovedí nie je taká jednoznačná, pretože problém môže byť nastať v ktorejkoľvek časti dátových rozvodov. Či už sú to zásuvky, patch panele, aktívne zariadenia ako switche alebo routre alebo nedajbože aj v samotných kábloch. Tie bývajú väčšinou zasekané v stenách a ich prípadná výmena by predstavovala asi najväčší problém.

Ak sa rozhodnete pre svojpomocné riešenie daného problému, odporúčame nasledovný postup. Treba si však uvedomiť, že riešenie niekedy nemusí byť tak jednoduché a nakoniec bude potrebné privolať odbornú pomoc.
Postup pre lokalizáciu možnej príčiny nefunkčnosti dátových rozvodov v domácnosti:

  1. V prvom rade odporúčame zakúpiť si tester sieťových káblov. Nie je to finančne náročná záležitosť, tie lacnejšie sa zvyčajne pohybujú v cenových reláciach od 10 do 20 eur a sú úplne postačujúce.

  2. Pomocou testera vieme zistiť, či sú iba prehodené niektoré žily na zásuvkách, alebo či je káblový rozvod nefunkčný ako celok. Väčšinou to býva tak, že káble sú funkčné a problém nastal v pasívnych zariadeniach, ako sú zásuvky (nesprávne zapojenie kábla do zásuvky) alebo patch panele. Samozrejme všetko toto vedia spomínané testery odhaliť. 
    Konkrétny prípad z praxe: Bola natiahnutá kábeláž s pasívnymi zariadeniami (zásuvky, patch panely) kategórie 6A, no na niektorých dvojzásuvkách fungoval iba jeden port a pri iných nefungoval žiadny. Tester káblov odhalil, že niektoré žily z natiahnutého dátového kábla neboli poriadne zacvaknuté v patch paneloch alebo v zásuvke, káble boli poriadku.

  3. Keď už máme problém lokalizovaný, môžeme sa pustiť do opravy. Tu však odporúčame všetky aktívne zariadenia (switche, routre) vypnúť z elektrického prúdu a následne po oprave ich znovu pripojiť. Nielenže predídeme možnému kolapsu sieťe, ale zároveň sa aj sami reštartujú, takže po odstránení problému by malo všetko šľapať ako hodinky.

Samozrejme, nie vždy sa môže podariť odhaliť problém nefunkčnosti dátovej siete. Väčší svojpomocný zásah neodporúčame. V tejto situácii treba radšej zavolať odborníkov.

 

Tím Elektro-Siete, s.r.o.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.