Aké káble zvoliť na dátové rozvody?

V dnešnej dobe je dosť často kladená otázka, aké káble použiť na dátové rozvody v rodinných domoch či bytoch. Z mnohých variantov, ktoré sú momentálne dostupné na trhu sú najpredávanejšie dátové káble kategórie 5e alebo 6.

ake kable zvolit na datovu pripojku obr2

Predávajú sa v rôznych prevedeniach, či už tienené s označením FTP alebo netienené STP. Označenie FTP sa používa pri kategóriach 5e alebo 6 a znamená tienenie všetkých žíl v jednom obale. Označenie STP znamená okrem tienenia všetkých žíl v jednom obale, ešte aj tienenie každej žily samostatne. Laicky by sa teda dalo povedať že obsahuje dvojité tienenie a používa sa pri kategóriach 6A a 7. Najlacnejšie káble s označením UTP sú netienené.

Káble sa podľa konštrukcie plášťa rozdeľujú na:

  • PVC (polyvinylchlorid)
  • LSOH (Low smoke zero halogen)
  • PE (polyetylén)

V rodinných domoch alebo bytoch sa najčastejšie používajú káble s plášťom PVC. Káble s plášťom LSOH majú zvýšenú ochranu a používajú sa v komerčných zariadeniach (nákupných centrách či budovách kde sa zdržiava množstvo ľudí). Polyetylénové káble sú určené výhradne do vonkajšieho prostredia. Môžu ísť do zeme alebo len na povrch, nakoľko sú odolné voči UV žiareniu.

 

 

Poďme sa avšak venovať káblom, ktoré chceme použiť na dátové rozvody v rodinnom dome alebo byte. Ako doba napreduje, oblasť IT je jednou z najpoprednejších oblastí, ktorá sa vyvíja extrémnou rýchlosťou. Veľa ľudí sa dnes preto pýta, aký kábel zvoliť, aby spĺňal technické parametre aj v budúcnosti. Odpoveď je jednoznačná. Ak chcete mať aj o 5-10 rokov istotu, že kábel ktorý máte v stene bude spĺňať požiadavky na rýchlosť prenosu dát na vysokej úrovni aj o niekoľko rokov, odporúčame použiť kábel kategórie 6A, ktorý má dvojité tienenie a plášť v prevedení LSOH.

Ak chcete zainvestovať do budúcna a plánujete pevné uloženie káblov v stene domu či bytu, určite sa nerozhodujte medzi kategóriami 5e a 6. Prenosová rýchlosť je pri oboch kategóriach rovnaká a to 1Gbps (Gigabits per second). Až káble kategórie 6A majú prenosovú rýchlosť 10 Gbps, čo je vzhľadom na očakávaný vývoj postačujúce aj do budúcnosti. Momentálne najpoužívanejšia kategória 5e je na dnešné pomery postačujúca. Časom však budú koncové zariadenia s vyššími prenosovými rýchlosťami cenovo dostupnejšie a nahradia tie súčasné. Potom postačí už len vymeniť zásuvky za výkonnejšie a koncové zariadenia ako switche alebo routre pobežia na vyššej rýchlosti. Čo je však najdôležitejšie, káble zasekané v stene už nebudete musieť meniť :)

Tím Elektro-Siete, s.r.o.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.