Rozdelenie vypínačov

Neviete si rady, ako si správne vybrať vypínač do vášho domu či bytu? Prinášame vám rozdelenie vypínačov podľa jednotlivých radení s popisom, na čo sa ktorý používa.  

Vypínač č.1

Jednopáčkový vypínač na ovládanie svetla z jedného miesta. Je najpoužívanejší a používa sa pre ovládanie svetla v miestnostiach, kde sa vchádza jednými dverami ako väčšina izieb v bytoch a domoch.

 rozdelenie vypinacov obr2

Vypínač č.5

Dvojpáčkový vypínač na ovládanie dvoch svetiel z jedného miesta. Nazývajú ho aj lustrovým vypínačom. Používa sa najmä v obývacích miestnostiach, kúpeľniach alebo spoločenských halách.

rozdelenie vypinacov obr3

 

Vypínač č.5B

Dvojpáčkový vypínač na ovládanie dvoch svetiel z viacerých miest (v spojení s vypínačom č.6). Tento dvojpáčkový vypínač sa používa všade tam, kde treba ovládať dva schodiskové systémy z jedného miesta. 

rozdelenie vypinacov obr3 

Vypínač č.6

Jednopáčkový vypínač na ovládanie jedného svetla z dvoch miest. Nazýva sa taktiež ako aj chodbový alebo schodiskový vypínač. Schodiskový systém umožňuje rozsvietiť jedno svetlo prvým vypínačom a zhasnúť to isté svetlo druhým.

rozdelenie vypinacov obr2 

Vypínač č.7

Jednopáčkový vypínač na ovládanie jedného svetla z viacerých miest (zaraďuje sa medzi vypínače č.6). Používa sa iba v schodiskových systémoch. Nazýva sa aj krížový, pre funkčnosť schodiskového vypínača sa musí dodržať táto rovnica: č.6 –  č.7 – č.6, alebo č.6 – č.7 – č.7 – č.7 – č.6, takže vypínač č.6 musí byť vždy na koncoch a medzi nimi musia byť len vypínače č.7.

rozdelenie vypinacov obr2

Tlačidlo

Je jednopáčkový vypínač č.1, ktorý sa vracia pomocou strunky do východiskovej polohy. Používa sa na zopnutie spotrebičov, ktorým stačí impulz na ich chod ako napríklad zvončeky,  žalúzie, ventilátory, automaty, časovače. Existuje viac druhov tlačidiel, dvojpáčkové, rozpínacie, podsvietené alebo s piktogramami.

 rozdelenie vypinacov obr2

 

Taktiež existujú vypínače a zásuvky s vyšším krytím IP44, ktoré máme taktiež v ponuke. Rozdelenie je také isté, ako pri klasických vypínačoch a zásuvkách. K vypínačom je samozrejme nutné dokúpiť rámiky. Na záver by sme dodali už len toľko, že ak si nie ste istý správnym výberom vypínačov, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.

 

Tím Elektro-Siete, s.r.o.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.