Musia ísť elektrické káble do chráničky?

Často kladenou otázkou pri elektroinštalácii je, či musia ísť káble do chráničky (ohybné a pevné trubky), alebo môžu byť len tak svojvoľne uložené. Pravda je taká, že obe varianty uloženia kábla, teda chránička aj voľné uloženie, je z technického a funkčného hľadiska správne.

 chranicka kablov

Ochrana pred mechanickým poškodením káblov

Chránička však chráni elektrické káble aj pred mechanickým poškodením, čiže pred prípadným preseknutím kábla, poškodením izolácie a pod. Niektorí elektrikári chráničky nepoužívajú, nakoľko chcú ušetriť čas a peniaze.

My však jednoznačne odporúčame chráničky používať. Nejde o vysokú investíciu, takže bežný rodinný dom sa zmestí do rozpočtu 50-100 eur na pokrytie chráničiek kompletnej elektroinštalácie.

 

 

Výhoda použitia chráničky káblov

Výhodou je nielen samotná mechanická ochrana elektroinštalácie. V prípade, že bude potrebné kábel časom vymeniť, nebudete musieť vysekať omietku po celej dĺžke kábla. Jednoducho postačí, ak kábel z chráničky vytiahnete a pomocou preťahovacieho pera navlečiete nový kábel. V jednej chráničke môžete, samozrejme, uložiť viac káblov naraz.

Takisto odporúčame používať chráničky s väčším priemerom, aby ste si do budúcnosti zabezpečili rezervu pre prípadné pridanie ďalšieho kábla. V praxi to znamená, že ak sa po rokoch rozhodnete ťahať nejaký dátový alebo koaxiálny kábel z jednej izby do druhej, tak pomocou preťahovacieho pera ho cez chráničku hravo pretiahnete.

Na záver len zhrnieme, že investícia do chráničiek elektroinštalácie má svoje opodstatnenie. Výmenou za relatívne malé navýšenie rozpočtu získate nielen vyššiu ochranu káblov pred mechanickým poškodením, ale aj vyšší komfort v prípade výmeny či pridávania káblov v budúcnosti. 

Kompletnú ponuku chráničiek nájdete aj v našom eshope.

 

Tím Elektro-Siete, s.r.o.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.