Tipy, ako šetriť energiu v domácnosti

Moderná doba so sebou prináša neustále nové spotrebiče a elektrické zariadenia do domácnosti a tie idú ruka v ruke so stále vyššími účtami za energie. Aspoň takto nejako by logicky mala znieť rovnica. Nemusí to však byť celkom pravda.

Aj keď sú naše domovy niekedy doslova zahltené najnovšími výdobytkami najrozmanitejších elektrických zariadení, faktom je, že to nemusí mať žiaden vplyv na účty za energie. Práve naopak.

Pomocou jednoduchých trikov a zmeny myslenia dokážeme nielen znížiť značné percento nákladov na celkový chod domácnosti, ale naše zodpovedné správanie bude mať neoceniteľný prínos aj pre budúce generácie. Samotná elektrina je tou najdrahšou energiou, a práve preto je namieste naučiť sa s ňou správne hospodáriť.  A pretože každá nová cesta sa začína prvým krokom, prejdime si spolu aspoň zopár základných tipov a užitočných rád, ako byť v šetrení priekopníkmi.

Začať treba od základov

Keď chceme naozaj šetriť s rozumom, začať musíme už od kvalitnej elektroinštalácie. Pri nových stavbách je to samozrejmé, ale netreba na to zabúdať ani pri rekonštrukciách. Takto investované peniaze sa nám vrátia nielen v úspore, ale v neposlednom rade prinesú aj väčšiu bezpečnosť.

Teplo domova nám ustrážia úsporné termostatické hlavice na radiátoroch a s programovateľným termostatom bude naše kúrenie oveľa efektívnejšie. Pri návrhu rozloženia zásuviek a vypínačov v dome treba myslieť vo veľkom a ich rozmiestnenie a počty prispôsobiť tak, aby nám postačovali aj v budúcnosti. A nemenej dôležitou vecou je kvalitná izolácia tepelných potrubí.

Investícia do kvalitných inštalačných prvkov sa vždy oplatí

Keď sme sa už predrali hrubou stavbou, čaká nás tá zábavnejšia časť šetrenia. Pohrajme sa s kvalitnými komponentmi elektrickej inštalácie – doprajme si úsporné zásuvky, funkčné vypínače,  na menej frekventovaných miestach nám dobrú službu urobia aj senzory, a hlavne si dajme záležať na výbere vhodných svetelných zdrojov.

Priemerná domácnosť minie na osvetlenie zhruba 20 % z celkových nákladov za energie, čo nie je málo.  LED osvetlenie nám oproti klasickým žiarovkám ušetrí nielen množstvo energie, ale je aj oveľa účinnejšie, má vyššiu intenzitu svetla a niekoľkonásobne dlhšiu životnosť. Ak už musíme niekde použiť predlžovací kábel alebo rozdvojku, tak rozdvojka s vypínačom je tá správna voľba.

Spotrebiče – najväčší žrúti energie

Čo sa týka spotrebičov, najväčší podiel v spotrebe z nich pripadá na televízor a počítač. Varenie, nepretržitý chod mrazničky či chladničky a časté pranie majú, samozrejme, tiež nemalú zásluhu na našich účtoch za elektrinu. Preto by sme nemali na kvalitných spotrebičoch šetriť a dôkladne si preštudovať údaje na energetických štítkoch. Taká umývačka riadu môže na jednej strane zvýšiť počet našich spotrebičov v domácnosti, ale fakt je, že nám usporí nielen náklady na ohrev vody, ale aj samotné množstvo vody. A aj keď v zime oceníme sušenie bielizne v sušičke, doprajme našej bielizni, ak je to len trochu možné, sušenie na slnku.

Nesmieme zabúdať, že pohotovostný režim, tzv. STAND-BY režim, sám osebe má len minimálnu spotrebu energie, ale ak vezmeme do úvahy počet spotrebičov v domácnosti, ktoré neustále nechávame zapnuté v tomto režime, pri súčasných cenách elektriny to určite nie je zanedbateľná čiastka.

Ak by sme si chceli vybrať najefektívnejšiu formu prípravy jedla, museli by sme siahnuť po indukčnej varnej doske. Vďaka spôsobu ohrevu má najvyššiu úsporu energie, avšak jej vysoká cena ju nestavia na prvé priečky v našich kuchyniach.

Za vysoké účty môže často naše pohodlie

Či už sú naše domovy zariadené najnovšími a najefektívnejšími prvkami, ktorých prvoradým zámerom je ušetriť nám čo najviac energií, alebo sa zatiaľ boríme s tými staršími a menej úspornými, v prvom rade musíme zmeniť naše myslenie a nesprávne návyky.

Na to, aby sa naše účty za energiu znížili, často stačí len zhasnúť v miestnosti, v ktorej sa nezdržujeme, alebo posunúť chladničku od zdroja tepla na vhodnejšie miesto. Pri varení používať pokrievky alebo nenechávať nabíjačku po nabití zariadenia v elektrickej sieti. Veci také banálne, a napriek tomu podstatné. Ak sa naučíme šetriť takto v malom, nič väčšie už pre nás nikdy problém nebude.

 

Na záver by sme Vám odporučili ešte zopár skvelých článkov o šetrení energií:

40+ tipov, ako šetriť elektrickou energiou

článok s tipmi, ako šetriť energie a znížiť náklady na bývanie.
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.