Viete, ako vybrať vhodné rozvodnice?

Ak by sme chceli rozvodnicu zadefinovať slovami laika, tak by to znelo asi takto: rozvodnica je skriňa (plastová alebo z oceľového plechu), do ktorej vedie spleť káblov a obsahuje rôzne prístroje na istenie, meranie či ovládanie elektroinštalácie. Takto znie zjednodušené vysvetlenie tejto na prvý pohľad nenápadnej súčasti našich domov alebo bytov, a napriek tomu tak nesmierne dôležitej.

Spôsoby montáže rozvodníc

Vzhľadom na svoju konštrukciu ich môžeme použiť buď ako povrchové (nástenné), alebo zapustené do steny pod omietku či sadrokartón. Podľa spôsobu montáže je rôzne aj vedenie káblov do rozvodníc. Do nástenných rozvodníc sú káble vedené po povrchu steny v žľaboch, trúbkach či lištách. Káble do zabudovaných rozvodníc sú zapustené v stene pod omietkou alebo sadrokartóne.

Súčasný trh ponúka množstvo modelových druhov a variant rozvodníc s rôznym stupňom ochrany, od tých najjednoduchších, používaných v domoch a bytoch, až po veľké rozvádzače (väčšinou samostatne stojace), do ktorých sa káble privádzajú zospodu.

Ich predná strana (dvere) môže byť plná alebo priehľadná. Často sú priehľadné dvere nielen otázkou funkčnosti a zjednodušeného prístupu, ale z estetického hľadiska pôsobia oveľa vkusnejšie a elegantnejšie. Jednoduchá a rýchla montáž a použitie vysokokvalitných stabilných materiálov odolných voči UV žiareniu je zárukou ich dlhej životnosti.

Funkcia vonkajších a vnútorných rozvodníc

Použitie rozvodníc by sa dalo veľmi zjednodušene rozdeliť do dvoch základných druhov – vonkajšie, tzv. elektromerové rozvádzačevnútorné modulové rozvodnice, napr. ističe, stýkače či relé.

V princípe fungujú tak, že vstupné káble smerujú k rôznym snímačom či ovládačom v nich a vystupujú následne k ďalším rozvádzačom alebo už priamo k jednotlivým spotrebičom, svetelným a zásuvkovým obvodom. Podľa platných noriem musia byť vonkajšie rozvádzače umiestnené na verejne dostupnom mieste, napr. zabudované v plote, stene domu alebo na stĺpe, aby bol k nim čo najjednoduchší prístup kvôli odpočtu aj pri neprítomnosti majiteľa.

Či už potrebujete do týchto všestranných skriniek schovať ističe, vypínače, alebo prúdové chrániče či elektromery, ich ponuka je taká široká, že z množstva rôznych modulov a druhov si dokáže vybrať aj ten najnáročnejší zákazník.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.