Od kvalitnej inštalácie domu či bytu závisí bezproblémové fungovanie našich spotrebičov, svetiel a má nemalú zásluhu na celkovom chode našej domácnosti. Majitelia relatívne nových domov alebo dokonca novostavieb s ňou rátali už v projektovej dokumentácii. Avšak tí z nás, ktorí sa rozhodli vdýchnuť nový život staršiemu domu alebo si kúpili byt, ktorý má dobré časy už za sebou, musia počítať v rámci rekonštrukcie aj s výmenou starých inštalačných vedení za nové. Činnosť, ktorá je náročná nielen na čas, plánovanie, ale iste dá trochu zabrať aj nášmu rozpočtu.
Kedy je ten správny čas na výmenu starej elektroinštalácie za novú
So starším domom či bytom ide ruka v ruke aj nutnosť postupnej modernizácie, výmena strechy či kúrenia, ale v prvom rade by sme nemali zabúdať na obnovu našich pôvodných inštalačných rozvodov. Keďže tie boli vo väčšine starších nehnuteľností ešte hliníkové, s pribúdajúcim počtom spotrebičov, svetiel a nepostačujúcim stupňom ochrany sa postupom času pre nás stávajú nie len nepostačujúcimi, ale hlavne nebezpečnými. Takže ak sa v našich vedeniach nachádzajú ešte hliníkové káble, je čas pustiť sa do projektovania novej elektroinštalácie.
Pri plánovaní novej elektroinštalácie musíme myslieť vo veľkom
Najlepšie je výmenu inštalácie robiť ešte pred finálnou úpravou interiéru, teda pred maľovaním či uložením podláh. Sekanie, drážkovanie alebo pílenie stien je veľmi prašná činnosť a robiť ju v obývanej domácnosti je takmer nemožné. Navyše plánovanie umiestnenia nových zásuviek, vypínačov, svetiel a samotných spotrebičov je oveľa prehľadnejšie robiť v prázdnych miestnostiach.
Pri projektovaní treba mať na zreteli trend tejto doby. Do našich domovov postupne pribúdajú ďalšie nové spotrebiče a elektrické zariadenia, ktoré na napojenie do siete potrebujú okrem voľných zásuviek aj dostatočnú ochranu. Aj na toto treba myslieť pri výmene starej elektroinštalácie za novú.
Ak robíme celkovú rekonštrukciu domu, pri harmonograme prác si musíme na výmenu inštalácie vymedziť dostatočný časový rámec, ktorý sa v závislosti od veľkosti a náročnosti projektu môže pohybovať v rozmedzí 1-3 týždňov.
Nešetrite pri výbere elektromateriálu
Aj keď si uvedomujeme, že samotná realizácia výmeny starej inštalácie za novú nie je najlacnejšia záležitosť, šetriť na nej sa rozhodne nevypláca. Len kvalitné rozvody, prúdové chrániče, správne nadimenzované ističe a v neposlednom rade odborná montáž a zapojenie sú zárukou bezpečného a bezproblémového chodu našej domácnosti. Nie je preto jedno, komu túto prácu zveríme do rúk. Pri výbere zhotoviteľa treba okrem certifikátov a ceny pozerať aj na referencie a skúsenosti, ktoré v tejto oblasti má.
Čo nám výmena starej elektroinštalácie za novú prinesie?
Rekonštrukcia našej starej elektroinštalácie nám prináša množstvo benefitov. Okrem bezpečnosti sa postará o lepšiu ochranu našich spotrebičov a elektrických zariadení. Zminimalizujú sa prechodové straty, čo nám prinesie úsporu energie, a tým aj úsporu finančnú. A ako bonus budeme mať na pár rokov zaistený bezúdržbový chod našej novej zrekonštruovanej domácnosti. A to je na nezaplatenie.