Potiahnutie elektriny z elektromerového rozvádzača do domu a z domu do studne

elektricka pripojka z elektromeroveho rozvadzaca  do domu

Keď už sme mali platňu zaliatu betónom, pristúpili sme k elektrickej prípojke z elektromerového rozvádzača priamo do domu na chodbu, kde bude umiestnený domový rozvádzač s ističmi. Prechod na elektrický kábel sme mali pripravený už pri ukladaní bleskozvodu do základov (v tom článku sme o nich aj písali). V mieste, kde bol prechod na kábel, sme ručne vykopali jamu (aj z jednej aj z druhej strany základu - nebol tam prístup bágrom), aby sme ho našli. Báger nám vykopal kanál od elektromerového rozvádzača ku prechodovej jame. Kanál bol hlboký 80cm a široký cca 25-30cm, presne taký istý, ako ku prípojke od stĺpa (v našom prípade trafostanice alebo pripájacej skrine) ku elektromerovému rozvádzaču. Na prípojku od elektromerového rozvádzača do domu sme my konkrétne použili medený kábel CYKY-J 5x10, ktorý sme dali do chráničky KOPOFLEX 50. Kábel v chráničke sme uložili do vykopaného kanála a pretiahli cez prechod až ku miestu, kde bude umiestnený domový rozvádzač s ističmi (v tom mieste sme tiež vykopali menší kanál, ale už nie do hĺbky 80cm, ale len cca 30-40cm - postupne sme smerovali od prechodovej jamy smerom nahor.  Takisto sme si vykopali jamu aj pri elektromerovom rozvádzači, aby sme doňho vedeli medený kábel CYKY-J 5x10 pripojiť. Pri elektromerovom rozvádzači sme takisto nechali trčať potrebnú dĺžku kábla pre pripojenie do elektromerového rozvádzača.  Celý výkop mimo vnútra domu (ten sme zasypali už nakomplet a nechali len trčať kábel v chráničke cca 2 - 2,5m), sme zasypali cca 20cm vrstvou hliny. Po zasypaní tejto vrstvy sme uložili výstražnú fóliu signalizujúcu, že v danom mieste sa nachádza elektrický kábel. Potom sme celý výkop aj jamy pri prechode a elektromerovom rozvádzači kompletne zasypali.

prechod prázdny

prechod

kanál

zasypané

Presne tento istý postup elektrickej prípojky sme použili aj pri ukladaní elektrického kábla z domového rozvádzača ku studni. Mali sme tam pripravený prechod aj na kábel aj na vodu a takisto sme ručne kopali jamy pri prechodoch a vo vnútri v dome až na chodbu ku ističovému rozvádzaču a do technickej miestnosti, kde budú rozvody vody a kanál priamo ku studni nám vykopal báger v tých istých rozmeroh, ako ku elektrickým prípojkám k domu a k elektromerovému rozvádzaču. Ku studni sme použili medený kábel CYKY-J 5x6 (pre isotu predimenzovaný, nakoľko tam je v pláne ešte niečo v budúcnosti), uložený v chráničke KOPOFLEX 40. Takisto sme použili aj výstražnú fóliu pri zásype. Nižšie fotodokumentácia elektrickej prípojky ku studni.

 studňa 1

studňa 2

Sledujte nás aj naďalej, postupne sem budú pribúdať články, ako bude stavba napredovať. Samozrejme články sa budú týkať iba realizácii spojených s elektro :-)

Miroslav Kuric, elektro-siete.sk

 

.
.
.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.