Sprievodca labyrintom dátových káblov

V dnešnej dobe sa vysokorýchlostný internet stal rovnako dôležitým ako mnohé iné služby či elektrina. Je akousi vstupnou bránou k vzdelaniu, zábave, hrám a dokonca od neho veľakrát závisí aj fungovanie našich domácností.  Spoľahlivé a rýchle pripojenie sa tak dostalo do povinnej výbavy každého pracoviska a tvorí nevyhnutnú súčasť nášho rodinného života.

SMART, wifi či bezdrôtové pripojenia už nie sú žiadnou novinkou. Avšak napriek ich rozmachu zostávajú káble stále významným článkom dátovej komunikácie. Ako sa však nestratiť v množstve druhov a ich značení? Pripravili sme pre vás krátky súhrn tých najpoužívanejších typov a možností ich použitia v praxi.

Základné značenia dátových káblov

Na úvod si povedzme, čo dátový kábel je a ako sa označuje. Dátové káble sa používajú na prepojenie rôznych sieťových zariadení alebo počítačov k tlačiarňam či skenerom. Podľa vyhotovenia a spôsobu využitia existujú ich rôzne typy, napr. koaxiálne, optické káble alebo TP káble. Záleží na tom, či potrebujeme prepojiť zariadenia na pomerne krátke vzdialenosti (ethernet) alebo na takmer neobmedzené vzdialenosti (internet).

Moderné ethernetové siete používajú pre zapojenie výlučne už len TP káble (Twisted Pair- skrútené dvojice) s koncovkami RJ45. Tak ako káble, aj koncovky existujú v rôznych variantoch.

Podľa kategórie výkonu

Podľa toho, akú kategóriu výkonu má sieťový kábel, sa stretávame s označením Cat5, 5e, 6 a Cat7 a 8.

Káble Cat7 a 8 slúžia na prenos veľmi vysokých frekvencií a stále sú vo vývoji. Všetky kategórie ethernetových káblov vďaka svojej skrútenej konštrukcii a vylepšenému tieneniu eliminujú vplyv vonkajších elektrických presluchov, a tým umožňujú prenos signálu vo vysokej kvalite.

Káble Cat5 majú 2 samostatné kategórie – Cat5 a Cat5e. Cat5 je v posledných rokoch menej využívaný a nahradili ho Cat5e a Cat6. Tieto vylepšené verzie Cat sú 10-násobne rýchlejšie a pri výrazne vyššom výkone dokážu prejsť veľké vzdialenosti bez akéhokoľvek rušenia. Oba káble Cat5 aj Cat6 používajú rovnaké koncovky RJ45, to znamená, že sa môžu zapojiť do rovnakých portov. Rozdiel medzi nimi je len v ich schopnostiach a materiáloch použitých na ich výrobu.

Podľa tienenia dátových káblov

Čo sa týka tienenia dátových káblov, tu existuje niekoľko možných metód. Najbežnejšie je umiestnenie štítu okolo každého skrúteného páru. To zaistí nielen tienenie kábla voči vonkajším ruchom, ale tiež redukuje šumy medzi vnútornými skrútenými pármi. Na označovanie rôznych druhov tienenia sa používajú kódy.

U / UTP - netienený kábel, netienené skrútené páry

F / UTP - fóliou tienený kábel, netienené skrútené páry

U / FTP - netienený kábel, skrútené páry tienené fóliou

S / FTP - opletený tienený kábel, skrútené páry tienené fóliou

Podľa druhu drôtu

Ďalším podstatným rozdielom v ethernetových kábloch je aj to, či sú v nich použité pevné alebo lankové drôty. Ako vyplýva z názvu, pevný kábel používa jeden kus medeného drôtu ako elektrický vodič, zatiaľ čo lankový používa ich spleť skrútenú dohromady. Táto informácia je dôležitá hlavne pri inštalácii, pretože majú rozdielne použitie.

Kábel spletený z lankových drôtov je flexibilný a práve vďaka svojej ohybnosti sa s obľubou používa hlavne k prepájaniu na pracoviskách a na miestach, kde je očakávaný pohyb káblov. Naopak pevný kábel nie je taký flexibilný a je vhodný hlavne na použitie v pevných inštaláciách v stenách či pod podlahou.

datove-kable

Aký kábel na internet?

Čo sa týka káblov používaných na internet, do popredia sa stále viac dostávajú hlavne optické káble. Tieto sa vďaka svojej takmer neobmedzenej prenosovej kapacite, možnosti prenášať informáciu na viacerých vlnových dĺžkach súčasne, ale najmä vysokej odolnosti voči vonkajším rušivým elektromagnetickým vplyvom zaradili na špičku, čo sa týka kvality aj rýchlosti prenosu dát. Avšak nové technológie použité pri výrobe koaxiálnych káblov otvárajú možnosti ich použitia aj na domáce vysokorýchlostné sieťové pripojenia.

Nie je kábel ako kábel

Čo dodať na záver našej rekapitulácie o dátových kábloch? Je zrejmé, že vyznať sa v spleti a rôznorodosti všetkých druhov je v tejto dobe naozaj nadľudský výkon. Našťastie sú tu vždy odborníci, ktorým táto tematika nie je vôbec cudzia a dokážu poradiť nielen s výberom vhodného kábla, ale aj so samotným zapojením a montážou. Nemusíme predsa vedieť všetci všetko. Stačí ak vieme, kde hľadať riešenie. Ak potrebujete pomôcť, neváhajte nás kontaktovať.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.