Gumové káble a ich využitie v reálnom živote

Nástup jari, to nie je len neutíchajúci spev vtákov a prebúdzajúci sa život v prírode. Pre mnohých z nás sú to zvuky kosačiek, motorových píl a čulý stavebný ruch v okolí našich príbytkov. Teplé počasie vyháňa von všetkých domácich majstrov a stavebníkov. A keďže väčšina stavebných strojov, miešačiek či drobných mechanizmov funguje na elektrinu, a tých zásuviek na dvore zase nebýva až toľko, často treba siahnuť po pevnom, dostatočne dlhom a flexibilnom predlžovacom kábli. A tu sa núka priestor na využitie silných, no zároveň ohybných gumových káblov.

Čo to gumový kábel je a aké má využitie?

Kábel môže mať izoláciu z PVC alebo z gumy. Izolácia z PVC robí kábel menej odolným, čo sa týka ohýbania, ale aj teploty (s klesajúcou teplotou ohybnosť kábla výrazne klesá). Naopak káble s gumovou izoláciou sú podstatne ohybnejšie a flexibilnejšie. Ani výkyvy teplôt im nerobia až také problémy pri pružnosti ako u káblov s izoláciou z PVC.

Odolnosť gumového kábla je nalisovaná číselným značením na samotnom kábli, a čím je číslo vyššie, tým je kábel odolnejší a pevnejší. Napríklad H05RR-F je určený pre ľahké až stredne ťažké namáhanie (domácnosti, kancelárie, obchody) a H07RN-F je zase určený tam, kde hrozí nebezpečenstvo mechanického poškodenia (priemyselné prevádzky, poľnohospodárske dielne, stroje na staveniskách či bojlery). Na väčšine profesionálneho náradia sú práve preto použité hlavne káble gumové. 

 

Vlastnosti gumových káblov

Gumové káble sú konštruované tak, aby ich bolo možné klásť v horizontálnych, vertikálnych či šikmých povrchoch, zakopať do zeme alebo ich používať vo vlhkom či olejovom prostredí. Práve špeciálna gumová izolácia s vysokým stupňom odpudzovania vlhkosti ich predurčuje na použitie v prostrediach, kde iný druh káblov nie je pre svoje vlastnosti vhodný. Existencia 1-5 vodivých jadier im umožňuje napájanie v jednofázových aj trojfázových sieťach, v interiéroch, ale aj vo vonkajšom prostredí, pretože gumová izolácia je odolná voči UV žiareniu.

Flexibilné káble s gumovou izoláciou sa teda používajú najčastejšie na pripojenie elektrických prístrojov priamo do siete alebo ako predlžovacie káble na ich zapojenie. Či už ide o vŕtačky, píly, miešačky, zváracie agregáty – vďaka ich ohybnosti a odolnosti si poradia aj s nepriazňou počasia, s terénom či druhom napojeného zariadenia. Niektoré gumové predlžovacie káble sú vybavené vypínačom na prerušenie prísunu elektrického prúdu, takže nie je potrebné zariadenie pri každom prerušení prevádzky vyťahovať zo zásuvky. A aj keď vývoj a technológie idú stále dopredu, pri práci s elektrickým prúdom a aj samotnými zariadeniami treba byť opatrný a pozorne sledovať údaje v značení jednotlivých káblov

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.